Friss topikok

2010.01.30. 14:02 Civil Mozgalom

Ne pénzeljük a pártokat!

Címkék: pénz párt állami támogatás pártfinanszírozás fekete pénz

Sokan tévesen úgy hiszik, hogy a pártok az állami támogatásból tartják fenn magukat. Holott ez csak arra jó, hogy eltakarja azokat a százszor akkora, és különféle korrupciós ügyekből származó „fekete” pénzeket, amikről az elmúlt 20 évben már annyit hallottunk. Emlékezzünk csak, Tocsik, Kulcsár, Ezüsthajó, Postabank, Kaya Ibrahim, Zuschlag, Hunvald, BKV, nagyberuházások, olaj ügyek, kenőpénzek, kormányzati és önkormányzati illegális források stb. - és folytathatnánk hosszan a sort...

Biztosan hallott már arról, hogy az alvilág miért érdekelt a vendéglátóhelyek fenntartásban: valahol tisztára kell mosni a kétes eredetű pénzeket. Így van ez a pártok állami támogatásával kapcsolatosan is, mert valahogy el kell hitetni az emberekkel, hogy honnan van a pénz - ami persze töredéke a korrupciós ügyekből származó igazi bevételeiknek. Tehát attól nem kell félni, hogy ha a pártok ezt a támogatást nem kapnák meg, akkor nem tudnának létezni vagy korrupttá válnak (ennél jobban már egyébként sem tudnának!), sokkal inkább az derülne ki és végre fel lehetne fedni, hogy honnan, mire és mennyi pénzt költenek.

Ennek nyomon követésére itt a lehetőség, hiszen választások lesznek, és ugye senki nem gondolja komolyan, hogy összesen 386 milliót költenek a kampányaikra...? Tessék csak egy gyors és felületes számolásba kezdeni, és mindjárt kijön ennek akár százszorosa is, hiszen „kedvenc” pártjaink legalább 20-30 milliárdot fognak idén is elkölteni azért, hogy valami olyasmit „adjanak el” nekünk, amire valójában már semmi szükségünk.

A pártoknak 4 évük van arra, hogy az ország vezetésére való alkalmasságukat bebizonyítsák.
Mivel ez eddig még senkinek sem sikerült, maradnak a hangzatos választási jelszavak, kampányüzenetek, és a megvalósulatlan programok.
A pártokat tartsa el a tagság és azok, akiknek igénye van rájuk. Mert ha egy párt jól végzi a dolgát, akkor növekedni fog a támogatói tábora is. Ám ha semmi jót, semmi hasznosat vagy értelmeset nem tud csinálni, akkor nem lesz aki belepumpálná a pénzt, és előbb-utóbb meg is szűnik.

Arról pedig már nem is szólva, ha egy párt nem tudja önmagát eltartani, hogyan is hihetnénk azt, hogy képes lenne az ország problémáit megoldani, vagy a gazdaságát rendbe tenni.

I. Aláírásgyűjtés a pártok állami támogatásának megszüntetéséért
Letölthető formátumok:   
.PDF - .JPG - WORD       Határidő: 2010. március 1.

 

Az aláírásgyűjtő ívek postázásának határideje: 2010. február 25.

Az Országos Választási Irodára március 1-ig kell eljuttatni.

 

Miért fontos?
Ez egy újabb üzenet a politikusoknak, hogy a pártfinanszírozás évek óta rendezetlen kérdésében kezdjenek végre gondolkodni a megoldáson.
A pártok senki máshoz nem foghatóan kivételezett helyzetben vannak.
Most évi 2,5 milliárd a párttámogatási keret  ami a pártalapítványok pénzével együtt 4 milliárd. A pártok nem képesek magukat eltartani, kevés a tagdíj, alig van nyílt adományozó. Vajon miért?

Tennivalók
Kérek mindenkit, hogy a szűk időkorlát miatt mielőbb lásson hozzá a munkához, és nyomtassa ki az ívet, továbbá jutassa el a hírt ismerősi, baráti, családi körben.
Meg kell mutatni, hogy most sem jelent gondot a kellő számú aláírás összegyűjtése – és hogy nem hagyjuk abba a civil nyomásgyakorlást. Hiába trükközték ki a költségtérítésük rendbetételét, nem vették el a kedvünket. Érezzék, hogy figyelünk arra amit csinálnak, sőt azt is, hogy miből teszik mindezt.

Várható kimenetel
Ne legyenek illúzióink: a jelenlegi Országgyűlés egyhangúlag utasítaná vissza a felvetést – mindezt a demokrácia fenntartására hivatkozva tennék. Hisz mi lenne a pártokkal, ha az állam nem fizetne?
De mi van az új szervezetekkel? Tőlük miért várják el az önfenntartást? S ha ezt ők meg tudják valósítani, a milliárdos vagyonnal és akár 20 éves múlttal rendelkező "nagyok" miért nem?

Bízunk abban és tegyünk is azért, hogy mire ezek a kérdések parlamenti szavazására kerülnek, már a Civil Mozgalom jelöltjei is ott fognak ülni az Országgyűlésben, és szavazatukkal is kinyilvánítják a társadalom akaratát, mert ők képviselni, nem pedig meggazdagoni mennek oda.

Miért fontos?

Ez is egy a sok a kiváltság közül. A parlamenti pártok kiemelték magukat a többi társadalmi szervezet (pl. egyesület, alapítvány) közül, és nekik automatikusan jár az anyagi támogatás.
Kiemelték magukat a többi párt közül is. Azoknak jár csak juttatás, akik az országgyűlési választáson elindulnak és 1 % fölött teljesítenek.
Hogy azt az 1 %-ot hogy érik el, az már legyen az ő gondjuk.

Párt pénz visszatekintés
Magyarországon kezdettől szerepet vállalt az állam a pártok támogatásában. A rendszerváltás idején még a szocialista utódpárttal szemben védte a fiatal pártokat, amelyek erőforrás hiányában nem tudták volna állni a versenyt. Ezért 1-1 millió forint illette meg a szervezeteket - de csak akkor.
Nem elhanyagolható tény, hogy a rendszerváltást követő első választásokon az új pártok jelentős támogatásban részesültek külföldről is.

Politikai sokféleség? Hogyan?
Ha demokratikus értékként tekintünk a politikai sokféleségre, azaz hogy a kis pártok is szóhoz jussanak a politika formálásában, úgy a jelenlegi finanszírozási rendszer antidemokratikus. Közpénzek a nagyoknak járnak, így növelik azok hegemóniáját, és esélytelenné tehetik a kisebbeket.

Ki jogosult állami támogatásra?
A pártok az országgyűlési választáson elért eredmények alapján kapnak állami támogatást a költségvetésben meghatározott összegben: 25 százalék egyenlő arányban oszlik meg a parlamenti pártok között, 75 százalék a választási eredmények alapján jut minden pártnak az első fordulóban elért eredmények szerint. Az 1 százaléknál kevesebb szavazatot elérő pártok nem jogosultak a juttatásra.

Lehetséges pártbevételek

A pártok bevételeinek a következő fajtái lehetségesek: tagdíjbevétel, állami támogatás, adományok, a párt tulajdonában lévő vállalkozás nyereségéből származó, illetve egyéb bevételek.

És végül egy olasz példa
Olaszországban a korrupciós botrányokat követő egyik referendumban a résztvevők 90 százaléka a pártok állami támogatásának megszüntetése mellett voksolt nyilván azon az alapon, hogy az állami finanszírozási gyakorlat nem akadályozta meg az állami (és magán-) források helytelen (korrupt) és sokszor törvénytelen felhasználását.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://civil-mozgalom.blog.hu/api/trackback/id/tr291714715

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása